Alper Şahin

Lisans, Yükseklisans ve Doktora’sını Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamlayan Alper Şahin, onbeş yıl boyunca çeşitli önde gelen eğitim kurumlarında çalıştı. Ardından Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde 2009-2017 yıları arasında akademisyen olarak görev aldı. Bu sırada psikanaliz formasyonunu tamamladı.

Fransa, Lyon II. Lumiere (Lümiyer), Hollanda Nijmegen (Neymehın), ABD Harvard, İsrail Beit Berl üniversitelerinde akademik çalışmalar yapmıştır. 2012 ve 2014 yıllarında Finlandiya’nın en eski eğitim fakültesini barındıran Jyvaskyla (Yüvasküla) Üniversitesinde Eğitim Fakültesi lisans ve yüksek lisans öğrencilerine Erasmus programı dahilinde dersler vermiştir.

İstanbul Psikanaliz Derneği çatısı altında ulusal ve uluslararası birçok eğitim ve psikanaliz konusunda toplantıların düzenleme kurulunda (Okul ve Psikanaliz Sempozyumları uzun yıllardır aralıksız devam etmektedir) ve yönetiminde görev aldı. Türkiye Karşılaştırmalı Eğitim Derneği, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi kurucuları arasında yer almıştır.

Türk Tarih Vakfı tarafından yayımlanan Öğretmenler için İnsan Hakları üzerine bir eğitim kitabını hazırlayan iki yazardan biridir. Öğrenme İlişkileri adlı İngilizce kitabın tercüme ve edisyon kurullarında çalışmalar yürüttü. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Psikanaliz Defterleri: Çocuk ve Ergen Psikanalizi” kitap dizisinin yayın kurulu üyesidir.

Türkçe, Fransızca ve İngilizce yurt içi ve dışında psikanaliz kuramı ve uygulamaları, psikanaliz ve psikanalitik pedagoji konularında yayımlanmış makale ve kitap bölümleri vardır.

İstanbul’da Türk ve yabancı birçok önde gelen eğitim kurumu ile danışmanlık çalışması yürütmektedir.

İstanbul Psikanaliz Derneği, Uluslararası Psikanaliz Derneği üyesidir. Ayrıca Aix-en-Provence,Ipso-Med (Akdeniz Psikanalitik Psikosomatik Derneği) ve Uluslarararası Pierre Marty Psikanalitik Psikosomatik derneklerine üye psikosomatisyendir. İstanbul Psikanaliz Derneği’nin Fransızca Dilinde Psikanalistler Kongresi temsilcisi, Paris’te yer alan SPRF Psikanaliz Derneğinde sürekli konuk psikanalisttir.