Yücel Kuran

Beynimdeki Düşman kitabının yazarı Yücel Kuran, 1981 yılında İstanbul’da doğdu. Madde bağımlılığı ile geçen on altı yıldan sonra 2017 yılında tedavi olmaya başladı. Tedavi sürecinde edebiyata olan ilgisini fark etmesiyle kendini bu alanda geliştirmeye yöneltti. ‘Son’, ‘Evlere Şenlik’ ve Bağcılar Halk Sarayı’nda 500 kişilik bir izleyici topluluğuna oynanan ‘Sonu Ölüm Olmasın’ isimli tiyatro oyunlarını, rehabilitasyon döneminde on sekiz ay gibi kısa bir süre içerisinde yazdı. Hayatını madde bağımlılığı ve bağımlıların tedavi imkanları konusunda toplumu bilinçlendirmeye adayan yazar, ilk eseri Beynimdeki Düşman’ı bu düşüncelerle kaleme almıştır. Yeni eserleri üzerinde çalışmalarını sürdürmekle beraber Bağımsız Yaşam Derneği’nde Bağımlılık Danışmanı olarak görev yapmakta ve konuk yazar sıfatıyla makaleleri Milat ve Yeni Söz gazetelerinde yayınlanmaktadır.

Kitap: Beynimdeki Düşman

Bağımlıyım ben… Bu düşman beni, seni ve beni seven herkesi, her şeyi perişan etmek için ant içmiş. Hep istediğim zaman kurtulacağımı sanıyordum, oysa o sadece kendini yeniden hatırlatacak zamanı bekliyormuş.

Nedenlerim çoktu benim. Üzgündüm, sinirliydim, yorgundum…
Hakkım vardı içmeye… Hem ben bağımlı değildim ki. İstediğim zaman bırakabilirdim. Oysa farkında değildim ne yaşadığımın ne de yaşattıklarımın. Nefsimi, kalbimi satmış, tüm sevdiklerimi feda etmiştim maddeye.

Sonunda kurtuldum, arındım.

Yeni bir yolun yolcusuyum artık. Bu yolculukta ilk öğrendiğim şey bağımlılığın bizim gibiler için hiçbir zaman ve hiçbir biçimde bağışıklık kazanamayacağımız bir hastalık olduğuydu.

Bu kitabı hiç uyumayan düşmanları ile nasıl baş edebileceklerini bilmeyenlere yazdım. Umut ışığına tutunup onu durdurabileceklerini bilsinler diye.

Bir madde bağımlısının otobiyografisi Beynimdeki Düşman… Her bir satırında gerçek hayatı, her bir sayfasında tanıdığımızı sandığımız oysa yabancı olduğumuz bir dünyayı tüm açıklığıyla yüzümüze çarpıyor.