Ümran Korkmazlar

İstanbul Üniversitesi (Emekli)

İstanbul Üniversitesi (Emekli)

Ümran Korkmazlar,  lisans eğitiminin ardından Boğaziçi Üniversitesi’de “Guidance and Psychological Counseling” dalında ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü’de  “Gelişim Nörolojisi” dalında yüksek lisans programlarını tamamlamıştır. Doktorasını İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde “6-11 Yaş İlkokul Çocuklarında Özel Öğrenme Bozukluğu ve Tanı Yöntemleri” tezini vererek tamamlamış, bu çalışması ile Türk Psikiyatri Cemiyeti Mualla Öztürk Araştırma ödülünü kazanmıştır.

Korkmazlar, İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında 1998’de doçent, 2004 yılında profesör olmuş bu bölümden emekli olmuş, Bilim Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün kuruluşuna katkıda bulunmuş Bölüm Başkanlığı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı; Eylül 2008-Eylül 2009 tarihleri arasında Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı yapmış, kendi isteğiyle bu görevlerinden ayrılmıştır.

Yurt içi ve yurt dışında çocuk-ergen ruh sağlığı, gelişim nörolojisi,  öğrenme güçlüğü, özel eğitim, aile terapisi, ergenlik psikolojisi, afet sonrası kriz müdahalesi, travma terapisi, EMDR terapisi alanlarında çeşitli çalışmaları yayınlanmıştır. Korkmazlar 2000 yılından bu yana Avrupa Çocuk&Ergen EMDR Komitesi’nde Türkiye temsilcisi ve EMDR Türkiye Derneği’nin kurucularından biridir ve Çocuk&Ergen Komitesi başkanıdır. Egeden Çocuk Travma Vakfı’nın da kurucularındandır.