Bianca Lechevalier

Paris Psikanaliz Kurumu’na bağlı çocuk ve yetişkin psikanalistidir. Paris Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eski Nöro-psikiyatri uzmanıdır. Caen Üniversitesi’nde (Normandiya) Psikopatoloji derslerini vermiştir. Caen Üniversitesi CMPP (Medikal – Psiko – Padiatri) kliniği eski direktörüdür. 2004’ten beri Uluslararası Psikanaliz Birliği PSİKE Grup analistidir. 2003 F. Tustin Anma Ödülü sahibidir. 1965’ten beri otizmli çocukların psikanalitik tedavisini yapmaktadir. Psikosomatizasyon, otizm, rüyalar ve Shoah hayatta kalanları ile ilgili Fransızca ve İngilizce pek çok kitap bölümü ve makalenin yazarı; ayrıca dört kitap yazarıdır: Traitement psychanalytique mère- enfant, 2004; Le Souffle de l’Existence, 2016; Les Contes et la Psychanalyse, 2001; Le corps et le sens, 1968.


Bildiri Özeti

Başlık: Travmanın Nesiller Arası Aktarımı

Bir nesil için anlamsız ve yıkıcı olarak kabul edilen travmatik olgular belki de sonraki nesil tarafından hayranlıkla karşılanacak. Y kuşağının sorunları Z kuşağına eğlenceli gelecek gibi duruyor. Böylece depresyona düşmekten kurtulacaklar. Bebeklere, çocuklara ve ergenlere yönelik klinik ve iyileştirici yaklaşım bu fikre bağlı kaldıklarını ortaya koyuyor. Onların büyüme sürecine karşı bir mücadele başlayabilir.

Karşı aktarım, Psikoterapi esnasında analistin bilinç dışındaki duygularını -bilinçli ya da bilinçsiz olarak- hastaya aktarması travmatik takılmalar esnasında bir araya gelen hareketli kıvrımları durdurur.

F. Tustin’in görüşlerine atıfta bulunacağım.