Bianca Lechevalier

Paris Psikoanaliz Kurumu’a bağlı çocuk ve yetişkin psikanalistidir. Paris Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eski Nöro-psikiyatri uzmanıdır. Caen Üniversitesi’nde (Normandiya) Psikopatoloji derslerini vermiştir. Caen Üniversitesi CMPP (Medikal – Psiko – Padiatri) kliniği eski direktörüdür. 2004’ten beri Uluslararası Psikaliz Birliği PSİKE Grup analistidir. 2003 F.Tustin Anma Ödülü sahibidir. 1965’ten beri otistik çocukları psikanalitik tedavisini yapmaktadir. Psikosomatik, otizm, rüyalar ve Shoah hayatta kalanları ile ilgili Fransızca ve İngilizce pek çok kitap bölümü ve makalenin yazarı ve ayrıca 4 kitap yazarıdır: Traitement psychanalytique mère- enfant, 2004; Le Souffle de l’Existence, 2016; Les Contes et la Psychanalyse, 2001; Le corps et le sens, 1968.


Travmanın kuşaklar arası aktarımı

Yıkıcılığın anlamdan yoksun ve bir nesil tarafından detaylandırılmamış travmatik unsurları, sonraki nesil tarafından romantize edilebilir. Böylece depresyonun verdiği boşluk duygusundan kaçınılır. Bebeklere, çocuklara ve ergenlere klinik ve terapötik yaklaşım, romantize ederek çekilme yoluyla bu olası bulaşmanın altını çizmektedir. Büyüme sürecine karşı bir mücadele ortaya çıkabilir.

Karşıaktarım hayranlığı, travmatize olmanın verdiği tutunmanın sabitliğine karşı kıvrımlarının hareketli bir şekilde bir araya gelmesine karşı çıkıyor. F. Tustin’in düşüncesine değineceğim.