Perihan Esra Guvenek-Cokol

Perihan Esra Güvenek-Cokol, çocuk, ergen ve yetişkin psikiyatristi. Uzmanlık alanı erken dönem psikotik ve bipolar bozukluklar, pediatrik anksiyete ve obsesif-kompulsif bozukluklar. Dr. Güvenek, şu anda ergenler ve yetişkinler için bir poliklinik olan Destek, Tedavi ve Esnek Dayanıklılık (STAR) Programı’nın ve ciddi mental rahatsızlığı olan yetişkinleri ikametlerinde tedavi eden Appleton Programı’nın medikal direktörü görevini yürütmektedir.


Ortaya çıkan büyük akıl hastalıklarında yetişkinliğe geçiş
Özet
Şizofreni ve bipolar spektrum bozuklukları, nüfusun yaklaşık% 1’ini ve% 2’sini etkileyen ciddi zihinsel bozukluklardır. Hastalar ve aileleri genellikle ilk kırılmadan önce prodromal semptomların bir dönemini tanımlar ve fonksiyonel düşüşe katkıda bulunur. Psikotik bozukluğu olan hastalar, içgörülerini geliştirmek çoğu kişi için uzun bir yol olduğu için hastalıklarını anlamakla mücadele eder. Ebeveynler sık sık hayal kırıklığını dile getirir, gençlerinin ve genç yetişkinlerinin davranışlarını kontrol etme ihtiyacını ifade eder. Hastalar için, yetişkinlerin onları kontrol etme girişimleri, bağımsızlık kazanma gelişim aşamalarının aksine, ciddi belirtiler işlevlerini zayıflatır. Psikotik ve bipolar bozuklukların erken belirtileri yetişkinliğe geçişle çakıştığından, bu beklenen gelişim evresine ulaşan hastalar için ek zorluklara sahiptir.

Bu seminerde, ortaya çıkan psikotik ve bipolar bozukluklarla başa çıkan gençlerin ve genç yetişkinlerin tedavisinde mevcut kanıta dayalı yaklaşımı gözden geçireceğiz. Bu yolculukta ebeveynlerin korkularını, beklentilerini ve hayal kırıklıklarını tartışırken, hastaların hem bağımsızlık ihtiyaçlarını hem de ailelerden ve tedavi ekibinden beklentilerini anlayacağız. Açık Diyalog uygulamaları ve hasta merkezli çatışmaya yaklaşım dahil olmak üzere psikotik bozukluklarda aile müdahale modelleri hakkında konuşacağız.
Bu seminer sadece psikiyatristler için değil, tüm disiplinlerin katılımı için teşvik edilmektedir.
Amaçlar
• Psikotik ve bipolar bozukluklara odaklanarak ortaya çıkan şiddetli akıl hastalıkları hakkındaki güncel literatürün gözden geçirilmesi.
• Ebeveynlerin ve gençlerin / genç yetişkinlerin bakıma katılımında, bakıcının üzüntü ve tükenmişliğinde, hastaların içgörü geliştirmedeki zorluklarında karşılaştıkları ortak zorlukları tartışmak
• Açık Diyalog dahil, ortaya çıkan psikotik bozukluklarda aile müdahale yöntemlerini tartışmak.