Jeanne Magagna

Tavistock Klinik

Jeanne Magagna, Tavistock Kliniği eğitimli bir Çocuk, Yetişkin ve Aile Psikoterapisti olup Londra’daki Great Ormond Street Çocuk Hastanesi’nde Psikoterapi Hizmetleri Başkanıdır. Yeme bozukluğu, psikozu olan ya da hayattan kopuk çocuklarla ve ailelerle çalışma konusunda uzmanlaşmıştır. Özel ilgi alanı, bebek gözleminin uygulanması ve bunun dillendirilmemiş mevcut duyguların anlaşılmasının klinik çalışmadaki değeri, erken müdahale ve pediatrik değerlendirmelerdir. Magagna, uluslararası alanda eğitim verip yayınlar yapıyor. Intimate Transformations:Babies with their Families ve The Silent Child: Communication without Words kitaplarının ortak editörüdür. Ayrıca, Being Present for your Nursery Age Child, Creativity and Psychotic States, Psychotherapy with Family and Universals of Psychoanalysis’in yardımcı editörüdür. Bu kitaplar Fransızca, İspanyolca ve İngilizce olarak yayınlanmıştır. Yakında çıkacak kitabının ismi: The Psychotherapeutic Understanding of Children with Eating Difficulties: Freeing the Imprisoned Self. Jeanne uluslararası bir topluluk için çalışıyor ve yazıyor.


Anoreksiya nervozadan muzdarip gençlerin tedavisinin yönleri

Hiçbir genç anoreksiya nervoza ile ilişkili koşullardan ölmemelidir. Bu, sosyal hizmetler, hastaneler, okullar ve kolejlerin yanı sıra doktorlar, psikoterapistler, ebeveynler ve gençlerin anoreksiya nervoza tedavisi ile ilgili kılavuzlar hakkında bilgilendirilmesi gerektiği anlamına gelir. Anoreksiya nervoza hem fiziksel hem de duygusal benliğe saldırıdır ve tedavi bir seçenek değil, bir zorunluluk olmalıdır. Bir gencin hem tıbbi hem de psikolojik müdahalelerde bulunmasını sağlamak için gerekirse mahkemeyi dahil ederiz.

Konuşmada çocuğun fiziksel ve duygusal durumunun ciddiyetine göre değişen bir dizi tedavi modelini tartışacağım. Kişilerde anoreksiya nervozaya intihar ve kendine zarar vermenin başka türleri de eşlik edebilir. Aynı şekilde, anoreksiya nervoza maskesinin altında, sınırda psikotik durumlar, obsesyonel nevroz, şiddetli depresyon ve manik depresif durumlara giren psikopatolojilerin altında yatan sebepler de olabilir. Terapötik ilerleme ve istikrar sağlamak için psikoterapistlerin tıp doktorları ile irtibat halinde olması ve ebeveyn çalışması ve/veya aile terapisi gibi yöntemler ile aileyi de çalışmaya dahi etmesi gereklidir. Tartışmam, gençlerle, tedavi ekibiyle ve gerektiğinde gençlerin okulu/dans okulları ve atletizm kulüpleriyle çalışmanın yararlı yolları konusundaki görüşlerimi açıklayacaktır. Psikoterapist olarak çalışmanın çocuk ve aile yönleri de tanımlanacaktır. Bu gençler potansiyel olarak yarının ebeveynleridir. Anoreksiya nervoza geçirmiş ve tedavi görmüş annelerin, bebekleri ve büyümekte olan çocukları ile ilişkileri bozulur. Gördüğümüz insanların neredeyse sadece %25’i  erkek olasına rağmen babaların rolü de önemlidir.