Bianca Lechevalier

Paris Psikoanaliz Kurumu’a bağlı çocuk ve yetişkin psikanalistidir. Paris Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eski Nöro-psikiyatri uzmanıdır. Caen Üniversitesi’nde (Normandiya) Psikopatoloji derslerini vermiştir. Caen Üniversitesi CMPP (Medikal – Psiko – Padiatri) kliniği eski direktörüdür. 2004’ten beri Uluslararası Psikaliz Birliği PSİKE Grup analistidir. 2003 F.Tustin Anma Ödülü sahibidir. 1965’ten beri otistik çocukları psikanalitik tedavisini yapmaktadir. Psikosomatik, otizm, rüyalar ve Shoah hayatta kalanları ile ilgili Fransızca ve İngilizce pek çok kitap bölümü ve makalenin yazarı ve ayrıca 4 kitap yazarıdır: Traitement psychanalytique mère- enfant, 2004; Le Souffle de l’Existence, 2016; Les Contes et la Psychanalyse, 2001; Le corps et le sens, 1968.

Sunum: ERKEN DÖNEM ANNE – BEBEK İLİŞKİSİNDE PSİKANALİTİK TEDAVİ TEDBİRLERİ / Ciddi gelisim bozuklukları ve otizmde erken müdahale

Yaklaşık olarak 50 senelik pratik deneyimim teorimi zenginleştirerek geliştirdi. Benim tedavi sürecime babalarda katılım sağlıyorlar. Erken dönem anne-bebek ilişkisinde psikanalizin önleyici bir rolü vardır. Heterojen kişiliklerin, ciddi psikosomatik hastaliklarin ve otistik zırhın oluşmasını engeller.  Teröpatik süreçte, çok yönlü bir neden arayışı amaçlanmıyor. Ailenin suçluluk duygusu hissetmemesi adına uğraşılmaktadır. Bu, ebeveynlerin kuşaklararası bağlantılarının keşfedildiği, psikoterapist rolü oynadıkları bir alanda anne-çocuk ilişkisine dinamik bir yaklaşımdır. Erken dönemdeki analiz, yetişkinikteki ruh sağlığı sorunsallarına karşı korucudur.